EVRİM: BEYAZ TEN GÜNÜMÜZDEN 6000 YIL ÖNCE EVRİLDİ

hell-DW-Wissenschaft-Kvaloeya

Avrupalılar yaklaşık olarak ilk defa 6000 yıl önce -en erkense 12 bin yıl önce- günümüzde göründükleri gibi beyaz tenli olmaya başladılar. İlk olarak avcı-toplayıcı yaşam tarzını terk edip beslenme şekillerini değiştirmeleriyle beraber ten renkleri de beyazlaşmaya başladı. Daha önce beyaz ten renginin günümüzden 40 bin yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyordu.

Bu bilgiler Heather Norton tarafından Philadelphia’da düzenlenen Amerikan Antropoloji Kongresinde açıklandı. Yeni yapılan araştırmalar şimdiye kadar Avrupalıların 40 bin yıl önce beyazlaşmaya başladığı görüşlerini red ediyor. “Beyaz tene doğru evrimleşme Avrupalıların kıtaya yerleşmesinden çok sonra ortaya çıktı”.

Ten rengini belirleyen geni Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika yerlilerindeki mutasyonlar ile karşılaştıran araştırmacılar beyaz tenin insanlık tarihinde ancak daha geç bir dönemde meydana geldiğini söylüyor. Avrupalıların uzun bir süredir siyah tenli olduğunu 30 yıl önce söylemiş olan antropolog Luca Cavalli-Sforza da bu araştırmaların sonucunu teyit ediyor. Cavalli-Sforza’ya göre Avrupalılar ilk kez avcı-toplayıcı yaşam tarzını terk edip beslenme şekillerini değiştirdiğinde beyazlaşmaya başladı.

Kaynak: Die Welt