Radyo-karbon araştırması Chauvet-Pomt d’Arc’daki mağara resminin düşünülenden daha eski olduğunu ortaya koydu

570cecd350cef

Uluslararası bir araştırma ekibinin uzun bir süredir yaptığı çalışmayla elde ettiği bulgular, Chuavet-Pont d’Arc mağasındaki çizimlerin daha önce düşünülenden yaklaşık olarak 10.000 yıl daha eski olduğunu ortaya koydu. Ekip, Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan makalelerinde çalışmalarını ve mağaranın zaman çizelgesini oluşturabildiklerini açıkladı.

Kuzey Fransa Ardèche’de bulunan Chuavet-Pont d’Arc, dünyada insan tarafından dekore edilmiş bilinen en eski mağara olmasıyla ünlüdür. İlk kez 1994’te keşfedilen mağara Unesco Dünya Mirası Alanı olmuştur – duvarları mağara ayıları, yünlü gergedanlar ve birkaç büyük kedi çeşidini içeren 14 farklı hayvan türünün çizimleri ve el izleriyle dekore edilmiştir. Yıllarca, mağara çizimlerinin yaklaşık olarak M.Ö. 22.000-18.000  dolaylarında yapıldığına inanıldı, şimdi mağaranın daha uzun ve daha muhtelif bir tarihe sahip olduğu ortaya çıktı. Bu yeni çalışmada, araştırmacılar radyo-karbon tarihleme tekniğini, 15 yıl süresince, mağarada bulunan yaklaşık 250 nesne üzerinde kullandılar. Nesneler hayvanların çizimi için kullanılan materyalleri, çizimleri (zemin üzerindeki ateşler ve meşale yanıklarıyla doğrudan duvara işlenen damgalar) ve hayvan türlerine ait kemikleri içermekteydi.

Veri analizinde, araştırmacılar mağara için oluşturdukları zaman çizelgesinden yararlandılar, ki en az iki kez ilk insanların ve bazen ayıların yerleşim alanı olduğunu göstermekteydi. İnsanların mağaraya ilk kez yaklaşık olarak 37.000 ila 33.500 yıl önce ve daha sonra tekrar 31.000 ila 28.000 yıl önce yerleştiğini rapor ettiler. Ayıların 33.000 yıl önce bir zaman zarfında mağaraya yerleştiğine dair kanıt da bulunmaktaydı, ki insan yerleşimine tesadüf etmekteydi. Fakat araştırmacılar ikisinin de aynı zamanda mağarada yaşadıklarına inanmamaktadır. Her iki tür mağarayı tehlikeli kaya düşmeleri nedeniyle terk etti- ikincisi mağara açıklığını kısmen kaplayacak kadar güçlü olup muhtemelen takip eden yıllarda her iki tür tarafından da yeniden yerleşim gerçekleşmedi.

Yeni zaman çizelgesi, atalarımızın ilk duvar boyama becerilerini geliştirmiş olmaları nedeniyle, tarihçilerin tahmini zaman dilimini daha geriye alması gerektiğini ortaya koydu. —bunun o dönemde, mağaranın yeterlik düzeyini daha yüksek göstermesini sağladığına inanılmıştı.

Megaloceros Galerisi girişindeki siyah gergedan, Chauvet-Pont d’Arc Mağarası. Fotoğraf: Jean-Michel Geneste, Ministère de la Culture et de la Communication.

Megaloceros Galerisi girişindeki siyah gergedan, Chauvet-Pont d’Arc Mağarası. Fotoğraf: Jean-Michel Geneste, Ministère de la Culture et de la Communication.

Çeviri: Bünyamin TAN

Kaynak: http://phys.org/news/2016-04-radio-carbon-chauvet-pont-darc-cave-art.html

Evrimselantropoloji.com