Rift Vadisinde Yeni Australopithecus Fosilleri Bulundu

afarensispicciceromoraes

Rift Vadisinin doğu taraflarında Australopithecus afarensis’e ait olduğu düşünülen yeni fosiller keşfedildi. Bu daha önceden bulunan fosillerin daha da uzağında. Uluslararası bir paleontolog ekibinden Emma Mbua ve Masato Nakatsukasa yetişkin bir erkeğe ve iki bebeğe ait fosilleşmiş diş ve önkol kemikleri bulduklarını duyurdular. Fosilleşmiş kemikler Kantis bölgesinde bulunan bir nehir yüzünden aşınmış haldeler.

Şimdiye kadar bütün  Australopithecus afarensis fosilleri Rift vadisi merkezinde bulunmuştu diyor Nakatsukasa. Daha önce Çad bölgesinde keşfedilen Australopithecus bahrelghazali sayesinde bizim bütün atalarımızın Orta Afrika’da yayılım gösterdiğini biliyorduk. Ancak bu yeni keşif ile ilk kez bir Australopithecus fosili Rift vadisinin doğusunda bulundu. Bu buluş bizim Australopithecus genusuna ait öncüllerimizin dağılımlarının bilinmesi açısından çok önemlidir.

Australopithecus afarensis Etiyopya’da bulunan “Lucy” fosili ile karakterize edilmiş ve yaklaşık 3,7 ila 3,0 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.

Kararlı izotop analizleri Kantis bölgesinin nemli olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, Australopithecusafarensis fosillerinin bulunduğu bölge diğer buluntu bölgelerine göre daha ova şeklinde ve daha az ağaçla karakterize olmuştur. Bu hominid fosilleri Kenya’nın dağlık bölgelerinin uygun habitatlarında korunmak zorundadırlar. Au. afarensis farklı habitatlara da uyum sağlamış gibi gözüküyor diye aktarıyor Nakatsukasa.

Ayrıca ekip yığınlar halinde bir çok memeli fosili de bulmuşlar. Bu fosiller arasında boynuzlugillere ait türler ve yeni babun türleri yer alıyor. Ekip bölgede daha fazla fosil bulmayı umut ediyor.

Evrimselantropoloji.com