3,5 Milyar Yıllık Fosiller, Denizde Değil, Gölette Gelişen Yaşama İşaret Ediyor

Nature’da yayımlanan bir makale (DOI: 10.1038/ncomms15263), yeni fosil kanıtları ile, yaşamın ilk kıvılcımlarının derin denizlerde bir hidrotermal kanal yerine topraklarda bir kaplıcada oluşabileceğini gösteriyor.

Charles Darwin 1871’de yaşamın “sıcak küçük havuz”’lardan kaynaklanmış olabileceğini öneriyordu. Fakat günümüzde egemen olan teori, ilkel mikroorganizmaların, okyanusun dibinde, hidrotermal havalandırma kanallarında, sıcak, kimyasal bakımdan zengin suyla bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış olabileceğine yönelikti.

Denizlerde yaşam modelinin desteklenmesinin nedeni, kara kökenli erken mikrobik yaşamın fosil kanıtlarının eksikliğiydi. Yakın zamana kadar, karadaki hayatın en eski kanıtı sadece 2.8 milyar yaşında iken, denizden gelen en eski kanıtın 3.7 milyar yıl olması bu fikrin oluşmasında esastı.

Buradaki kayalar 3,5 milyar yaşında
Kathy Campbell, Yeni Güney Galler Üniversitesi

Bugün ise, Avustralya’nın New South Wales Üniversitesi’ndeki Tara Djokic liderliğindeki bir ekip, kara kökenli mikroorganizmaların fosillerini keşfetti. Batı Avustralya’nın sıcak, kuru ve uzak Pilbara bölgesinde bulunan Dresser Formasyonu’ndaki yanardağda 3.5 milyar yıllık kayalıkta aranan nesli tükenmiş fosil kanıtlar bulundu.

Fosiller arasında mikroorganizmalar tarafından oluşturulan stromatolitler – katmanlı kaya yapıları ve bir zamanlar yapışkan mikrobik maddeler tarafından sıkışmış gibi görünen gaz kabarcıklarıyla kayada bırakılan dairesel oyuklar bulunmaktadır. Her iki yapı türü de, sadece karada volkanik alanlardaki tatlı su kaplıcalarında ve çevresinde bulunan geyseritte korunmaktadır.

Çeviren: Nihal Özdereli

Kaynak: Newscientist.com