Angola’da Yeni Bir Primat Bulundu ve Şimdiden Türü Tehlike Altında!

Angola ormanlarının derinlerinde keşfedilen yeni primat türü yok edilen yaşam alanı sebebiyle türün tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya…. Yaklaşık olarak bir sincap boyunda olan “Cüce Galago” kuyruğu hariç 6 cm. uzunluğunda. Angolalı cüce galago, küçük bir primat ailesinden bir çeşit bushbaby’dir ve Sahra altı Afrika’da dağılmıştır. Bununla birlikte, çitflerin çoğu daha küçüktür ve bu küçük bir aile arasında aslında dev sayılmaktadır.

Oxford Brooks Üniversitesi’ndaki gececi primatları araştırma grubu üyeleri, onu arkadaşlarını çekmek ve rakiplerini korkutmak için attığı uzun notalı, yüksek çığlıkları sayesinde bulmuşlardır. Primat akustiği uzmanları çıkarılan bu sesin farklılığına işaret ederken çoktan bu sesi kendi kütüphanelerinde kayıt altına aldılar.

Kırk yılı aşkın bir süredir Sahra altı bir saha çalışması denetleyicisi olan Bearder, “Her bir türün özel çığlıkları var, bu nedenle farklı sesler duyarsanız, bunun yeni bir şey olduğunu biliyorsunuz” diyor.
2000’den bu yana Afrika ana bölgesinde yeni tür olarak açıklanan 5. Primat türü olan bu cüce galagolar, diğer galagolara göre daha uzun suratlı ve diğerlerinden daha belirgin fiziksel özelliklere sahip.

Tür, Kumbira ormanından sonra “Galagoides kumbirensis” olarak adlandırıldı. Araştırmacılar, bu keşfin kuşlar ve bitki çeşitliliği ile bilinen orman rezervleri olan Kumbira’daki türlerin ve kırmızı püskül turaco gibi çeşitli endemik türlerin, abartılı yeşil ve kırmızı tüylerini yayarak görülebilecek türlere yönelik tehditlere dikkat çekmesini umuyorlar.

Makalenin kalanında civarda yıllar içinde azalan ağaç sayısına dikkat çekilerek bu civarda ki çevre etkinliklerine yer veriliyor ve ne yazık ki çevre katliamına bu şekilde devam edilirse birkaç yıl içinde Kumbira ormanlarında yapılmış bu keşfin türünün tükenmesi ile sonuçlanacağına dikkat çekiliyor.

Çeviren: Nihal Özdereli

Kaynak: CNN