Bonobolar İnsan Atalarına Anatomik Olarak Daha Yakın

Bonoboların Kas Sistemi Üzerinde Gerçekleştirilen Yeni Bir Çalışma, İnsan Atalarına Anatomik Olarak Şempanzeden Daha Yakın Olabileceğini Ortaya Koyuyor.

Önceki araştırmalar bu teoriyi moleküler düzeyde önermektedir ancak bu çalışma, üç türün anatomisini ayrıntılı olarak karşılaştıran ilk çalışmadır.

“İnsan kökenli paleobiyoloji İleri Araştırmalar Merkezi, GW İnsan Kaynakları Profesörü Bernard Wood,” Bonobo kaslarının incelendiğinde “yaşayan” bir ataya sahip olmaya en yakın oldukları anlamına geliyor “dedi.

Bilim insanları, modern insan ile şempanze / bonobo hattının yaklaşık 8 milyon yıl önce ayrılırken, şempanzeler ile bonoboların ayrılışının 2 milyon yıl öncesinde olduğunu düşünmektedirler. Günümüz şempanzeleri ve bonobolar genetik olarak ayrılmalarından sonra geliştikçe, coğrafi olarak göreceli olarak daha yakın oldukları halde, ana merkezleri Kongo Nehri olan farklı özellikler ve fiziksel özellikler geliştirdiler. Bu nedenle araştırmacılar, bu farklılıkların ne olduğunu ve insanlarla nasıl kıyaslandıklarını merak ediyorlar. Ekip, bonoboların kaslarını (fiziksel olarak nasıl çalıştığını) inceleyerek, insan anatomisine günümüz şempanzelerinden daha yakın olduklarını, kaslarının şempanzelerde olduğundan daha az değiştiğini keşfettiler.

Daha önceki çalışmalarda bonobolar ve günümüz şempanzeleri arasındaki DNA benzerliklerini ve farklılıkları incelenmişti ancak bu üç türün kaslarını karşılaştıran ilk çalışma burada yapılmış oldu. (Türkçe Metin: NO.)

Makale: Rui Diogo, Julia L. Molnar, Bernard Wood. Bonobo anatomy reveals stasis and mosaicism in chimpanzee evolution, and supports bonobos as the most appropriate extant model for the common ancestor of chimpanzees and humans. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-00548-3

Çeviren: Nihal Özdereli

Kaynak: PHYS.ORG