Hobbit mağarasında insan kalıntıları bulundu

Antik dişler Homo floresiensis neslinin tükenmesi olayında modern insan etkisi olduğuna dair şüphe uyandırdı.

Bir çift 46.000 yaşındaki insan dişi, 1 metre uzunluğundaki ‘Hobbit’ olarak adlandırılan Homo floresiensislere ev sahipliği yapan ve Endonezya’nın Flores adasındaki bir mağara olan Liang Bua mağarasında keşfedildi. Dişler, bu türün ölümünden sorumlu olanın insanların olduğu iddiasını güçlendiren bilinen hobbit kalıntılarından biraz daha gençtir.

Avustralya’nın Wollongong Üniversitesi’nde görevli arkeolog Thomas Sutikna ve jeo-kronolojist Richard Roberts liderliğindeki bir ekip Madrid’de Avrupa İnsan Evrimi Çalışmaları Topluluğu tarafından düzenlenen çalıştayının geçtiğimiz 17 Eylül tarihindeki oturumda yaptıkları konuşmalarında bu dişlerin keşfedildiğini rapor ettiler.

Homo florensiensis’in 2003 yılındaki keşfi araştırmacıları şaşırtmış olup yapılan karbon testi söz konusu kalıntıların 11.000 yıl öncesine ait olduğunu belirledi.1-3 O zamana kadar, Homo sapiensler Asya’nın güneydoğusunda kolonize olmuştu ve birkaç araştırmacı onları binlerce yıldır hobbitler ile bir arada yaşamış gibi hayal düşünebilmişlerdi.

Fakat bu yıl, mağaradaki yeniden tarihlendirme çalışmaları hobbit neslini yaklaşık 50.000 yıl öncesi bir tarihe yerleştirdi.4 Çalışmayı yöneten Robert, insanların yaklaşık bu zaman diliminde Asya’nın güneydoğusunda çoktandır yaşadıklarını bildiklerini belirtti. 2016 yılının Mart ayında Nature’da yayımlanan bir makalede “Bu modern insanın etkileşimi için bir sigara içme silahıdır; fakat henüz mermi bulunamamıştır” demişti.

Diş Hikayeleri

Sutikna, katıldığı toplantıda katılımcılara insan üst premoları ve alt azı dişlerinin 2010 ve 2011’de keşfedildiğini ve karbon testi kullanılarak yaklaşık 46.000 yıla tarihlendiğini anlattı. Ekip, dişlerin Homo sapiens’e ait olduğunu konusunda emin: Örneğin, Homo florensiensis dişlerinden daha büyükler.

University College London’da bir paleo-antropolog olan María Martinón-Torres yaptığı konuşmada premoların biraz daha ilkel göründüğünü, oysaki alt moların Homo sapiensinkilere benzediğini düşündüğünü belirtti. Bu dişlerin insana ait olduğunu kesin olarak ispat etmek için Homo sapiens ve Homo erectus kalıntılarını geniş bir yelpazede karşılaştırarak inceledi (yaklaşık 50.000 yıl öncesine kadar Endonezya’da hayatta kalmış olanlar). Torres “Oldukça zor bir iş olduğunu düşünüyorum. Dikkate alınması gereken birçok faktör var” diyor.

Sutikna tarafından sunulan diğer kanıtlar, hobbitlerin yok olmasında insanların bir rolü olduğunu güçlendiren hususun Homo florensiensis’in Liang Bua’da insanların gelmesinden çok kısa süre sonra yok olmasını göstermekte olup sebebinin Flores’teki sınırlı kaynaklar için rekabet olduğunu ileri sürmektedir. Dev leylekler (Leptoptilos robustus), akbabalar (Trigonoceps) ve Stegodon olarak adlandırılan minyatür filler (Stegodon florensis insularis) gibi avcı-toplayıcı insanlar için bir lütuf olan hayvanlara ait kanıtlar yaklaşık 46.000 yıl önce mağaranın tortu tabakalarında kaybolmuşlardır. Aynı zamanda, kabuklu tatlı yumuşakçaları tortularda görülmeye başlamaktadır. Bu tür kabuklular Avrasya ve Afrika dolaylarındaki ilk insan yerleşkelerinde yaygındır. Çörtten yapılmış taş aletler (diğer insan yerleşkelerinde de düzenli olarak ele geçmektedir) ve ocak kalıntıları da Liang Bua’daki hobbit kalıntılarıdan daha yenidir.5

Toplantıya katılanlar arasında olan Londra’daki Natural History Museum’da paleo-antropolog olan Chris Stringer “Popülasyonlarda herhangi bir örtüşme olup olmadığını henüz bilmiyoruz, bu da Homo florensiensisin yok olmasında modern insanın muhtemel rolünün ne olduğuna dair soruyu bir kez daha gündeme getiriyor” diyor. Stringer, hobbitler ve insanlar bir arada oldularsa melezleşmiş olmaları gerekirdi diye belirtiyor.

Önümüzdeki Nisan ayında, Sutikna, Roberts ve ekipleri 46.000 ila 50.000 yaşındaki mağara kalıntılarını araştırmak için tekrar Liang Bua’ya gidecekler: belki son hobbitleri gören insanların kalıntılarını ele geçirebilirler.

Nature doi: 10.1038/nature.2016.20656

Referanslar:

1) Brown, P. et al. Nature 431, 1055–1061 (2004).
2) Morwood, M. J. et al. Nature 431, 1087–1091 (2004).
3) Morwood, M. J. et al. Nature 437, 1012–1017 (2005).
4) Sutikna, T. et al. Nature 532, 366–369 (2016).
5) Morley, M. W. et al. J. Archaeol. Sci. http://dx.doi.org/10.1016/j.jas.2016.06.004 (2016).

 

Evrimselantropoloji.org

Hobbit mağarasında insan kalıntıları bulundu

http://www.evrimselantropoloji.org/hobbit-magarasinda-insan/